Tek Tek Damatlık Detayları

Tek Tek Damatlık Detaylarını, giyilecek giysileri madde madde sizler için derledik ve açıklamaları ile sitede yer verdik.

CEKET: Şal yaka, kruvaze veya tek sıra düğmeli bir ceket giyilebilir. Ceketin bedene tam olarak uyması smokinin daha şık durmasını sağlar. Omuzlar dar veya fazla geniş olmamalıdır.

PANTOLON: Pantolonun paçaları, ayak bileğinden beş santim kadar aşağıda bitmelidir. Paçalar, ayakkabının üst kısmına değmeli ve hareketi kısıtlayacak kadar dar olmamalıdır.

GÖMLEK: Pileli gömlek, smokinin içine en çok tercih edilen gömlek türüdür. Ancak düz beyaz, kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeli bir gömlek de tercih edilebilir. Manşetler, ceketin kollarından bir parmak çıkmalıdır.

KOL DÜĞMELERİ: Kol düğmeleri damatlığa uygun olarak seçilmelidir. Değişik motiflerde kol düğmeleri takılabilir. Kol düğmeleri kumaş değil; altın, gümüş, veya metal olmalıdır.

YAKA VE KRAVAT: Smokini tamamlamak için aynı kumaştan yapılmış bir papyon takılmalıdır. Takım elbise seçilmişse, kıyafete uygun bir kravat tercih edilmelidir. Yakaya da kravata uygun bir mendil veya gelin buketinden küçük bir çiçek takılabilir.

KUŞAK: Pantolonun bir kuşakla tamamlanacaksa, kuşağın pilelerinin mutlaka içe dönük olması gerekir. Bu pileler arasına yapılacak olan gizli ceplerde anahtar, para gibi eşyalar, smokinin görüntüsünü bozmadan taşınabilir. Modern smokinlerde kuşak yerine, renkli pantolon askıları da kullanılabilmektedir.

YELEK: Kuşak ve pantolon askısı tercih edilmeyecekse, canlı bir yelek kullanılabilir. Böylece mütevazi bir smokin veya düz renk bir takım elbise bile çok şık ve modern görülebilir. Mağazalarda değişik renk ve motiflerde yelekler bulunabilir veya diktirilebilir.

AYAKKABILAR: Smokin için genellikle tercih edilen eskiden beri aşina olduğumuz siyah renk bağcıklı ayakkabılardır. Çorabın da pantolonla aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Gri renkli takım elbisede yine siyah renk ayakkabı, kemik tonlarında veya lacivert renk kıyafetlerde ise kumaşla aynı tonda ayakkabı uygun olur.

- Damatlık alışverişinde ödeme genellikle gelinin ailesi tarafından yapılır.

- Ceket çıkarıldığında koyu renk bir gömlek teri daha çok belli eder.

- Damatlık aksesuarlar damadın kişiliğine ve tarzına uygun olmalıdır.

- Damatlık altına giyilen ayakkabı mokasen türü olmamalıdır.

- Damatlık pantolonunu boyu o gün giyilecek ayakkabıya göre ayarlanmalıdır.

- Damatlık elbisenin cepleri gereksiz şeylerle doldurulup şişirilmemelidir.

- Damatlık modeli sonradan kullanılabilir bir modelse ekonomik bir seçim yapılmış demektir.

- Damatlıkta alışılagelmiş renkleri seçmeyecekseniz gelinlikle olan uyumuna dikkat etmeyi unutmayınız.

- Damatlık, uygun bir takım elbisenin yakasına saten, yan dikişine çizgi ekletmekle de oluşturulabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Rehber Yazıları

  • Nişan Elbisesini Doğru Seçmek
    Nişan Elbisesini Doğru Seçmek için sizlere yardımcı olacak bir yazı ile karşınızdayız. Yazıyı incelemenizin ardından gelinlik firmalarından da fiyat talep edebilirsiniz.
  • Nişan Bohçasında Olması Gereken Şeyler
    Nişan bohçasının içinde ne olduğunu bilmeyenler çiftler için araştırdık. Peki nişan bohçasında neler olur? Nişan bohçasına neler konur? İşte haberimizde?
  • Gelinlik Seçimi İçin Bazı Bilgiler
    Gelinlik Seçimi İçin Bazı Bilgileri sizler için web sitemizde kısa bilgiler ve içeriklerle sergilemeye çalıştık. Kısa bir zaman ayırarak inceleyebilirsiniz.
Bizi takip edin, en güncel gelişmelerden haberdar olun.